Rádi byste konečně do svého? Ale nemáte zatím našetřeno? Nebo máte, ale málo? K tomu vám může pomoct právě hypotéka. Jak se v nich ale vyznat? Jak vědět, kterou zvolit?
Je důležité položit si několik základních otázek.
Bude to koupě nebo stavba? Chci byt nebo dům? Mám už něco vyhlídnutého? V těchto otázkách byste měli mít jasno ještě před tím, než budete o hypotéku žádat. Každý účel hypotéky má totiž svá specifika a je proto nutné již předem vědět, co chcete.
Toto se odvíjí od toho, kolik stojí vámi vyhlédnutá nemovitost a kolik máte našetřeno. Jinými slovy, do kolika procent hodnoty nemovitosti budete hypotéku potřebovat. Některé banky nabízí až 100%hypotéku. Má to však svou cenu, a tou je vysoká úroková sazba a tím pádem i vysoká měsíční splátka. Pokud máte něco našetřeno, je to určitě veliké plus.
Od toho, kolik si můžete dovolit měsíčně do splátek hypotéky investovat, se bude odvíjet spousta věcí. Kromě výše splátky to bude i délka splácení hypotéky a úroková sazba. Nezapomeňte si však nechat nějakou rezervu. To, že teď jste schopní splácet 15 000 Kč měsíčně a nepotřebujete, aby vám cokoliv zbylo, neznamená, že to tak bude i za půl roku, za rok.
Různé banky nabízí různé možnosti. Většinou si můžete zvolit fixaci od 1 roku, přes 3, 5 až po 10 či 15 let. Obecně platí, že čím nižší dobu fixace zvolíte, tím nižší bude váš úrok. Spousta bank však mívá různé akce na různé délky fixace. Některé banky nabízí dokonce variabilní úrokovou sazbu, při které se úrok aktualizuje každý měsíc.
Toto je také důležitá otázka. Ovšem kromě příjmů jsou důležité také výdaje, počet vyživovaných osob, stávající splátky, spoření a tak dále. Není jednoduché si spočítat, na jak vysokou hypotéku, s jak vysokou splátkou mohu dosáhnout. Právě k tomuto účelu slouží naše kalkulačka hypotéky, která vám pomůže určit, kterým směrem se vydat, do jakých částek, fixací a úroků. A třeba i do které banky.