Jsme s vámi již 7 let   

10. 11. 2016  

Výpočet bonity na hypotéku

Chystáte si zažádat o hypotéku na vlastní bydlení? Jak vysokou hypotéku můžete získat? To se odvíjí především od vaší bonity.

Co je bonita

Bonitu tvoří několik fakt o vás, jejichž souhrn dá dohromady informaci o vaší potenciální schopnosti splácet.

  • Patří sem například výše vašeho příjmu a délka a typ pracovní smlouvy. Může se zdát, že příjmy jsou to nejdůležitější. Není to však tak úplně pravda.
  • Dalším důležitým faktorem je vaše splátková historie. Jestliže totiž máte negativní záznam v registru dlužníků, banky se budou zdráhat vám hypotéku poskytnout. Ovšem pozitivní záznamy z historie naopak ukazují, že jste vždy byli schopní své závazky splácet a berete to vážně. Pokud ale máte příliš aktivních záznamů, není to dobré. Po jejich odečtení od vašeho příjmu vám totiž nemusí zůstat dost peněz na splátku hypotéky. I když vám se to tak možná nezdá, banka počítá také s tím, že musíte něco jíst, platit energie atd. a i tak vám musí zůstat ještě nějaká rezerva.
  • Co se možná nezdá jako důležitý fakt, je váš věk. Banka nebude nadšená z toho, že by měla půjčit velký finanční obnos čerstvě plnoletému člověku, který sotva nastoupil do práce. Stejně tak samozřejmě nepůjčí ani 60letému člověku peníze na 20 let. Ideální věk pro získání hypotéky je obecně 25 až 35 let. Samozřejmě je také nutné brát v potaz horní věkovou hranici pro doplacení hypotéky a celkovou dobu splácení.
  • V neposlední řadě banku zajímá také váš rodinný stav. Žádný status není nežádoucí. Jen je důležité brát v potaz, že jste-li v manželství, banka bude posuzovat vaše příjmy a výdaje na 2 lidi. Proto je dobré doložit bonitu i vašeho manžela / vaší manželky. Pozor si ovšem dejte, pokud jste rozvedení. Hříchy na finanční gramotnosti vašeho / vaší ex se můžou promítnout i do vaší bonity.

Jak to spočítat

Zohlednit všechny tyto faktory není vůbec jednoduché. Zkuste alespoň orientačně vypočítat vaši bonitu v naší hypoteční kalkulačce. Budete tak aspoň přibližně vědět, od čeho se odrazit.

Spočítejte si snadno úrokovou sazbu

Hypotéku potřebuji na?

4.5 Hodnotilo 2087 lidí