Jsme s vámi již 7 let   

21. 11. 2016  

RPSN u hypotečního úvěru

Co je to RPSN

Asi jste se již s touto zkratkou setkali. Určitě si také vzpomenete, že následovalo číslo v procentech. Co ale tato zkratka znamená a co její vyjádření označuje? RPSN je roční procentuální sazba nákladů. Znamená to, kolik procent z celkové částky ročně přeplatíte, a to včetně všech poplatků. Úroková sazba vám vyjadřuje pouze to, o kolik procent ročně přeplatíte jen ze samotné dlužné částky. RPSN ale oproti tomu započítá nejen úroky z dluhu, ale i veškeré poplatky s hypotékou spojené.

Proč je důležité RPSN sledovat

U hypoték sice neexistuje zákonná povinnost RPSN uvádět, ale u většiny bank se k němu dostat bez problémů můžete. Díky RPSN si snadno spočítáte, která banka vám nabízí tu opravdu nejlevnější hypotéku. Sice vám může první banka nabídnout úrok nižší než banka druhá. Ale současně bude třeba požadovat měsíční poplatek za vedení úvěrového účtu, kdežto druhá banka bude mít toto vedení zdarma. A právě roční procentuální sazba nákladů vám ukáže, která z těchto dvou bank, resp. jejich nabízených hypoték, je v celkovém výsledku levnější.

Konkrétní příklad

Cena nemovitosti: 2 500 000 Kč
Výše hypotéky: 1 750 000 Kč
Doba splatnosti: 20 let
Fixace úrokové sazby: 5 let

Banka X
Úroková sazba: 2,08 %
Měsíční poplatek za vedení úvěrového účtu: 0 Kč
Poskytnutí úvěru: 0 Kč

Banka Y
Úroková sazba: 1,84 %
Měsíční poplatek za vedení úvěrového účtu: 200 Kč
Poskytnutí úvěru: 0 Kč

Která z těchto dvou nabídek se vám zdá levnější? Na první pohled se může zdát, že Banka Y má nižší úrok, její nabídka bude tedy výhodnější. Ale všimněte si poplatku za vedení úvěrového účtu. Myslíte si, že ty dvě stovky měsíčně nemůžou udělat takový rozdíl? Uvědomte si ale, že je budete platit každý měsíc, celých 20 let.
Takže která nabídka myslíte, že je výhodnější? Která je levnější? Prozradíme vám to. Ani jedna. U obou variant přeplatíte stejně.
A právě tohle vám pomůže posoudit RPSN. V případě, že by u našich konkrétních příkladů nebyly absolutně žádné další poplatky, by RPSN u obou nabídek bylo stejné, a to 2,10 %.

Spočítejte si snadno úrokovou sazbu

Hypotéku potřebuji na?

4.5 Hodnotilo 2078 lidí