Předhypoteční úvěr je v podstatě takovým „předskokanem“ hypotečního úvěru. Jeho hlavní výhodou je, že na něj není potřeba zástava nemovitosti. Ovšem pouze dočasně. Jak to tedy s předhypotečním úvěrem vlastně je?
Tento úvěr je obvykle poskytován na dobu 12 – 24 měsíců, podle konkrétní banky. Slouží k pokrytí investic spojených s pozemky a nemovitostmi během doby, kdy je klient ještě nemůže dát bance do zástavy. Kdy k tomu nejčastěji dochází:
Součástí dohody mezi dlužníkem a věřitelem je závazek, že kupovaný pozemek nebo nemovitost bude poskytnut do zástavy současně s přepisem vlastnického práva na nového majitele. Tento proces musí proběhnout nejdéle do konce termínu splatnosti předhypotečního úvěru.
Výhody předhypotečního úvěru jsou zřejmé, ovšem existují zde i nevýhody. Zájemce o úvěr musí počítat s tím, že úroková sazba bude o něco vyšší, než u klasické hypotéky. Obvykle jde o rozdíl 3 – 5 %, podle poskytovatele. Při současných nízkých sazbách klasických hypoték (cca 2%) to není nic, co by dlužníka zruinovalo.
Poněkud větší hrozbou může být situace, kdy se převod vlastnického práva a zástavy nějak zkomplikuje. Pokud k ní nedojde v rámci doby splatnosti předhypotéky, pak je nutné začít včas jednat s bankou o optimálním řešení. Někteří poskytovatelé totiž můžou vyžadovat okamžité splacení úvěru. Další možností je, že v rámci svých podmínek převedou předhypoteční úvěr například na spotřebitelský úvěr s výrazně horšími podmínkami apod. Tento problém naštěstí v praxi nenastává příliš často.
Při úvahách o předhypotečním úvěru myslete na to, že ho neposkytují všechny banky. Přesto se vyplatí si zjistit podmínky včas a vybrat nejvýhodnější nabídku.