Jsme s vámi již 7 let   

12. 12. 2016  

Fixace hypoték

Pokud se chystáte vyřizovat hypotéku, měli byste se seznámit s některými důležitými pojmy. Jedním z nich je fixace hypotéky.

Co vlastně tento pojem znamená?

Jistě víte, že u hypotéky máte jistou úrokovou sazbu. Ta však není stejná celých 20 nebo 40 let, na které hypotéku zřizujete. Avšak tato úroková sazba je stejná právě po dobu fixace. Jinými slovy, úroková sazba, kterou jste odsouhlasili podpisem hypotečního úvěru, je po dobu fixace neměnná.

Délka fixace

Banky většinou nabízí fixaci na 1, 3, 5 nebo 10 let. Také můžete zvolit fixaci variabilní, při které se úroková sazba upravuje měsíčně.

Obecně platí, že čím nižší dobu fixace si zvolíte, tím nižší můžete mít úrokovou sazbu (ta se však odvíjí od spousty dalších faktorů). Jelikož nikdo přesně neví, jak se bude hypoteční trh vyvíjet do budoucna a jaký nás v budoucích letech čeká posun v úrokové sazbě, jistí se banka právě touto fixací. Je to však jakási jistota i pro vás. Víte totiž přesně, jak vysokou splátku budete platit každý měsíc celých těch x let, které jste si zvolili jako fixaci. A nemusíte se bát žádného náhlého zvýšení. Stejně tak se vás však netýká ani snižování úrokových sazeb.

Jakou fixaci zvolit

Obecný návod, která délka fixace je nejlepší, neexistuje. Musíte zohlednit své priority. Pokud se obáváte, že se úroková sazba v budoucnu zvedne, bude pro váš klid lepší zvolit delší fixaci.

Jestliže ale z nějakých důvodů myslíte, že příští úroková sazba by pro vás byla výhodnější, zvolte kratší fixaci. Máte teď například ztížené podmínky pro získání hypotéky a máte proto vyšší úrok, ale víte, že za 3 roky bude vaše situace jiná, a mohli byste dosáhnout na úrok nižší? Zvolte si tříletou délku fixace. Stejně tak, pokud se chystáte hypotéku refinancovat u jiné banky, případně úplně doplatit, volte dle toho i fixaci. Mimo ni by se vám totiž jakékoliv zásahy do běžící hypotéky výrazně nevyplatily a čekaly by vás vysoké sankce.

Spočítejte si snadno úrokovou sazbu

Hypotéku potřebuji na?

4.5 Hodnotilo 2016 lidí